זוכי תשע"ח 2017

אל ועדת הפרס הגיעו השנה למעלה ממאה מועמדויות מדהימות של פעילות משמעותית למען סובלנות ואחידות חברתית. הבחירה לא הייתה קלה.

לצפייה בסרטון הזוכים

בקטגוריה מקומית: ג'נאן פראג' פלאח

ד"ר ג'נאן, חלוצה ופורצת דרך, הפועלת במרחבים מגוונים על מנת לייצר חיבור אנושי שהוא הכרחי בחברה הישראלית.

ד"ר ג'נאן ייסדה את עמותת "חזון נשות עכו" – עמותה יהודית–ערבית של נשים, השמה את הדגש על העצמת נשים מכל הדתות: יהודיות, מוסלמיות, נוצריות דרוזיות ובהאיות. חזון העמותה הוא להגיע להבנת האחר ולקבל אותו. בפעילויות העמותה מושם דגש על המפגש היהודי-ערבי לכל הגילאים וקידום הנשים בחברה הישראלית – פלסטינית. ד"ר ג'נאן כיהנה כראש החוג לעברית משנת 2001 – 2008 במכללה האקדמית לחינוך ומאז היא מכהנת כראש מחלקת מגדר. כמו כן היא משמשת יו"ר הועדה האקדמית של שותפות "יחד" השייכת לסוכנות היהודית ואחראית על פעילות אקדמאית בין יהדות ישראל, ארה"ב ובודפשט.

בקטגוריה מקומית (מיזם): קהילת הדר בחיפה

שכונת הדר היא הדבר הקרוב ביותר להגשמת חזון האחדות – שלל מקומות תרבות ובילוי בהם ניתן למצוא רב תרבותיות בהתגלמותה.

בשכונה קיים מגוון אנושי המייצג את החברה הישראלית על שלל גווניה (חילונים, דתיים לאומיים, חרדים, ערבים ועולים חדשים צעירים ומבוגרים). לאחר מאבקים של התושבים, נעתרה עיריית חיפה לבקשתם והקימה את גוף ׳מנהלת קהילת הדר חיפה׳ במטרה לסייע לתושבי השכונה ולהעניק מענה לצרכיהם. גוף המנהלת הוא תאגיד עירוני (עמותה בחסות עיריית חיפה), אשר מטרתו להתחבר לצרכי השכונה, לקיים אירועים לכלל האוכלוסיות ולשמר את האיזון האנושי העדין המאפשר את החיים יחדיו.

בקטגוריה ארצית: עמותת 'צו פיוס'

עמותת 'צו פיוס' חרתה על דגלה את אחוי השסעים בחברה הישראלית, באמצעות קידום הערכים של כבוד הדדי, סובלנות, אחדות ואהבת חינם.

העמותה פועלת לשימור וחיזוק הזהות היהודית-ישראלית בחברה. מפעלי הדגל של העמותה פרושים לארכה ולרחבה של ישראל ומעמיקים את החיבורים בין המגזרים השונים באמצעות שדה החינוך המשותף, הפורמלי והבלתי פורמלי, על ידי הקמת בתי ספר וגני ילדים משותפים לדתיים וחילוניים. בין השאר מקדמת העמותה את "המחנה המשותף" – מחנה קיץ רב-תרבותי המיועד לילדים ובני נוער דתיים, חילוניים ומסורתיים, ואת "יחד בליגה" – בשיתוף פעולה עם ההתאחדות לכדורגל- ליגה המורכבת מקבוצות צו פיוס שישחקו רק בימי חול, ותהיינה חלק בלתי נפרד מהליגה. הפרויקט מאפשר לנערים יהודים (דתיים, מסורתיים וחילוניים) ובני מיעוטים (מוסלמים, נוצרים, דרוזים) לשחק יחד כדורגל בכל שבוע.

בקטגוריה בינלאומית – תפוצות: ארגון "לימוד"

'לימוד' הינו מיזם עיוני – קהילתי המנוהל על ידי מתנדבים. המיזם פועל ברחבי העולם ומביא את בשורת התרבות וארון הספרים היהודי לכל מי שמתעניין ביהדות.

הארגון מהווה מקום מפגש לכל היהודים מכל הזרמים וכל הגילאים ושואף לבנות קהילה מאוחדת אשר נותנת ביטוי לכל אחד דרך לימוד משותף. הבשורה של הארגון נוגעת גם בקהל הישראלי ומצליחה להביא לישיבה משותפת של דתיים וחילונים, אשכנזים וספרדים, עולים וותיקים, תושבי העיר ופריפריה. זהו מודל מרשים ליצירת אחדות סביב הזהות היהודית, אשר רושם הישגים מרשימים בעיצוב הזהות היהודית בעולם.