בלוג

מתנת חיים

03/2017

מטרות הארגון:

"מתנת חיים“ היא עמותה ישראלית המעודדת מתנדבים בריאים לתרום כליה לחולי CKD (מחלת כליות כרונית) ולאפשר להם לחזור לחיים מלאים ופעילים ללא צורך בדיאליזה. תורמי הכליה הם מתנדבים בריאים שלא מכירים את החולים, לא מקבלים תמורה כספית ומעוניינים רק להציל חיים ולעזור לאחרים. בעמותת מתנת חיים גם מצילים חיים של חולי כליות רבים, גם מובילים אנשים רגילים לעשות מעשי חסד לא-רגילים, וגם מגבירים את רמת הסולידריות וערבות ההדדית בתוך החברה הישראלית.
מתנת חיים נוסדה בשנת 2009 ע"י ישעיהו הבר, רב חרדי שחייו ניצלו ע"י תרומת כליה של חבר, והוא החליט להקדיש את כל כוחו ומרצו להציל את חולי הכליות בארץ. מאז, מתנת חיים הצליחה לגייס יותר מ-380 תורמי כליה ולשדך אותם לחולים – וכך ניצלו חייהם של 380 ישראלים. מאז שהארגון החל לפעול – יש עלייה של כ-250% בקצב השנתי של תרומות כליה מן החי בישראל.
שנת 2016 היתה שנת שיא למתנת חיים: בוצעו 127 השתלות, עליה של יותר מ40% לעומת 2015! למתנת חיים יש קבלות המוכיחות את יכולתה לאתר ולגייס תורמי כליה רבים, לשדך אותם לחולים, ולהוביל לתרומות כליה מוצלחות.
הצורך: מחלת כליות בישראל
• מחלת כליות נמצאת במגמת עלייה בישראל, כמו ברוב העולם המערבי, ומספר החולים הממתינים להשתלת כליה גדל בכ-70% בעשור האחרון.
• בסביבות 15% מתוך כ-5,800 חולי הדיאליזה בארץ מתים כל שנה כתוצאה ממחלתם. כ-845 מתוכם מועמדים להשתלת כליה. עוד כ-400 חולים יצטרכו להתחיל דיאליזה אם לא יזכו בהקדם בהשתלה.
• זמן ההמתנה לכליה מתורם נפטר אורך בממוצע 5-7 שנים.
אין תרופה לאי ספיקת כליות סופנית, וחולים לא יכולים לשרוד בלי השתלה או טיפולי דיאליזה כואבים ומתישים. מטופלי דיאליזה לרוב לא מצליחים לעבוד או ללמוד בבית הספר. החיים הופכים למאבק אינסופי על הישרדות.
בני אדם נולדים עם שתי כליות – אבל זקוקים רק לאחת כדי לחיות חיים בריאים. תרומה של כליה מאדם בריא מעניק לחולה שנות חיים רבות, אך מעשירה את חייו של התורם עד כדי כך שרובם מרגישים שהם אלה שקיבלו את המתנה! מחקרים מקיפים הוכיחו שתרומת כליה מאדם בריא לא מציבה סיכון משמעותי לתורם, ואנשים רבים יכולים לתרום כליה ולהישאר בריאים.
לכל הפעילויות של מתנת חיים מטרה אחת: להגדיל את מספר השתלות כליה מן החי בישראל. חזון העמותה לטווח הארוך הוא לחסל את רשימת ההמתנה להשתלות כליה בישראל ולהפוך את ישראל למדינה הראשונה במערב ללא המתנה להשתלת כליה.
הפעילויות העיקריות שלנו:
 איתור וגיוס תורמי כליה פוטנציאלים דרך קמפיינים להעלאת מודעות במדיה המסורתית (עיתונים, טלוויזיה, רדיו) ובמדיה החברתית; מתן הרצאות; יוזמות בתחום יחסי הציבור; מפגשים עם משפחות החולים ועוד.
 שידוך תורמי הכליה לחולים הרשומים בעמותה, לפי הקריטריונים של הוועד הרפואי של מתנת חיים.
 ליווי אישי והדרכה על ידי מתאמי תורמים, עובדים סוציאליים ומתנדבים עבור תורמים וחולים, לפני, במהלך, ואחרי ההשתלה. תמיכה רגשית על ידי "בני זוג" – תורמים ומושתלים וותיקים שמלווים את אלה שבתהליך.
 תיאום לוגיסטי מול בתי חולים וגופים אחרים כדי לוודא תהליך מהיר, בטוח ויעיל שבמרכזו תורמי הכליה והמושתלים.
בנוסף להצלת חיים ישירה, “מתנת חיים” גם חוסכת כספים רבים מאד למערכת הבריאות, על ידי הקטנת הוצאות דיאליזה, ונחסכו כבר מאות מיליוני שקלים!
כאשר נרחיב את השורות ונגייס תורמי כליה מבין כל אזרחי ישראל, אכן נצליח להפוך את ישראל למדינה ללא המתנה להשתלת כליה.

טלפון- 02-5000755

דוא"ל- matnatc@gmail.com

אתר אינטרנט- https://kilya.org.il/he/

 

תגובות

רוברט ואיימי בוק
דוד וסרינה קושיצקי
אירה ואינגבורג רנרט
ג'יי וג'יני שוטנשטיין
רונן הררי
הפדרציה היהודית של ניו יורק (UJA)
יצירת קשר
© 2022 פרס ירושלים לאחדות ישראל
.
Website by ELILEV.ME | Design by WINSITE